Internet rzeczy, czyli IoT,szybko stał się jednym z największych trendów w świecie IT przedsiębiorstwa w ciągu ostatnich kilku lat. Bez względu na to, w jakiej branży lub sektorze działają firmy, są szanse, że będą zastosowania tej technologii, które mogą zmienić sposób wykonywania codziennych zadań.

Ale chociaż IoT obiecuje transformację w wielu aspektach naszego codziennego życia, istnieje kilka szczególnych zastosowań dla operatorów magazynów, gdzie technologia może zaoferować szczególne korzyści.

Korzyści z IoT w magazynie

W istocie, ponieważ coraz więcej magazynów przyjmuje rozwiązania cyfrowe w celu poprawy wydajności i usprawnienia dostaw towarów, narzędzia IoT, które mogą monitorować i kontrolować te działania, będą bardzo poszukiwane. Według badań zebra Technologies, ponad połowa kadry kierowniczej magazynu (52 procent) planuje zwiększyć swoje inwestycje w technologię, a IoT będzie miał dużą rolę do odegrania w tym zakresie.

Jednym z kluczowych obszarów będzie pomoc w zarządzaniu zapasami. IoT umożliwia systemom magazynowym pełną świadomość lokalizacji każdego przedmiotu i osoby w magazynie, dzięki narzędziom takim jak czujniki zamontowane na półce, które są w stanie wykryć poziom zapasów, a jeśli coś jest tam, gdzie nie powinno być, pomagając w ten sposób przyspieszyć zbieranie i unikanie ryzyka sytuacji zapasów.

Kolejną korzyścią jest umożliwienie pracownikom dostępu do ważnych informacji i instrukcji bez konieczności korzystania ze stałej stacji roboczej lub wykupienia urządzenia mobilnego. Poręczne, głośnomówiące rozwiązania, takie jak inteligentne okulary lub zegarki, można zintegrować ze smartfonami, aby zapewnić, że użytkownicy są zawsze połączeni i mogą uzyskać potrzebne im dane na pierwszy rzut oka, bez konieczności zatrzymywania tego, co robią.

Oznacza to lepszą wydajność i mniejszą liczbę błędów oraz zapewnia, że urządzenia mobilne mogą bezpiecznie przebywać w kieszeniach pracowników, a nie być wielokrotnie wyprowadzone w celu sprawdzenia danych. Wearables, takie jak opaski mogą również wykreślić najlepszą trasę wokół lokalizacji i mieć oko na zdrowie pracowników, aby chronić przed zmęczeniem i sugerować okresy odpoczynku.

Sprostanie wyzwaniom związanym z wdrażaniem

Jednak zarządzanie urządzeniami IoT ma pewne kluczowe różnice w porównaniu z bardziej tradycyjną strategią zarządzania urządzeniami przenośnymi. Różnorodność i złożoność tych gadżetów może być znacznie szersza niż urządzenia mobilne i jako takie firmy muszą być w stanie dostosować swoje podejście podczas integracji ich z istniejącymi narzędziami do zarządzania urządzeniami mobilnymi.

Na przykład, jeśli chodzi o konserwację, zapobieganie jest zawsze lepsze niż utwardzenie, jeśli chodzi o narzędzia IoT. Jeśli urządzenie przenośne pęknie, tak długo, jak odpowiednie systemy są na miejscu, zwykle jest to proste zadanie, aby wydać użytkownikowi zamiennik podczas jego naprawy. Ale zwykle nie jest to możliwe z IoT, a wszelkie błędy mogą spowodować, że procesy o znaczeniu krytycznym nie mogą być wykonywane. W związku z tym bardzo ważne będzie proaktywne monitorowanie i konserwacja, które jest w stanie wykryć potencjalne problemy i rozwiązać je, zanim przekształcą się w problem.

Kolejnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest sposób, w jaki pracownicy w terenie wchodzą w interakcje i kontrolują swoje urządzenia IoT, a to oznacza zwrócenie większej uwagi na urządzenia mobilne. Podczas gdy sprzęt klasy konsumenckiej może wykonać zadanie, jeśli chodzi o sterowanie czujnikami i pracę z danymi, trudne środowiska w wielu magazynach oznaczają, że mogą nie być najlepszym rozwiązaniem.

Zamiast tego, decydując się na bardziej wyspecjalizowane, wytrzymałe urządzenia powinny być priorytetem, jeśli firmy chcą, aby IoT w magazynie odniósł sukces. Będą one w stanie znacznie lepiej wstać do fizycznych rygorów środowiska magazynowego, co zmniejszy potrzebę konserwacji i napraw na tych urządzeniach.

Wreszcie bezpieczeństwo musi być również kluczowym problemem podczas pracy z narzędziami IoT. Powinno to uwzględniać zarówno sam sprzęt – który często jest z natury mniej bezpieczny niż inne urządzenia – jak i oprogramowanie i urządzenia mobilne używane do ich kontrolowania. Na przykład w jednym z ostatnich badań dotyczących konsumenckich urządzeń IoT stwierdzono, że połowa powiązanych aplikacji mobilnych ma kluczowe luki w zabezpieczeniach, które mogą pozostawić je otwarte dla hakerów. W związku z tym wszelkie dobre zasady zarządzania urządzeniami przenośnymi musi mieć ścisłą kontrolę nad tym, co aplikacje związane z IoT są dozwolone.

Dowiedz się więcej o produkcji

Zarządzanie IOT w magazynie

Internet rzeczy, czyli IoT, szybko stał się jednym z największych trendów w świecie IT przedsiębiorstwa w ciągu ostatnich kilku lat. Bez względu na to, w jakiej branży lub sektorze działają firmy, są szanse, że będą zastosowania tej technologii, które mogą zmienić sposób wykonywania codziennych zadań.

Czytaj więcej »